Architektura i nowoczesne budownictwo – Nieoczekiwane rozwiązania o niskim poziomie techniki, dzięki którym Guggenheim Bilbao był możliwy

Alpinista instaluje tytanowe panele elewacyjne podczas budowy Muzeum Guggenheima w Bilbao.
Zdjęcie: Aitor Ortiz.
Obraz.
2017 FMGB Guggenheim Bilbao Artykuł pierwotnie ukazał się na guggenheim.org/blogs pod tytułem Jak analogowa i cyfrowa gra razem w latach 90.
Stworzenie Muzeum Guggenheima w Bilbao i jest używany za pozwoleniem.
Muzeum Guggenheima w Bilbao, które obchodzi dwudziestą rocznicę rocznica tego miesiąca została okrzyknięta szczytem postępu technologicznego od otwarcia w październiku 1997 r.
Chociaż zastosowanie oprogramowania do modelowania CATIA (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application) było bez wątpienia przełomowe, niektóre z najwspanialszych momentów pomysłowości podczas projektowania i budowy budynku były wyraźnie mało zaawansowane technologicznie.
Opracowany w latach 1991-1997 zakrzywiony i kanciasty budynek pokryty tytanem powstał w momencie przejścia między praktyką analogową i cyfrową.
Ta głęboka zmiana objęła i przeniknęła każdy aspekt projektu, od procesu projektowania i technik budowlanych po metody wykorzystania technologii komunikacyjnej.
Muzeum Guggenheima w Bilbao, 1997.
Zdjęcie.
David Heald Złożoność budynku była w wielu przypadkach najlepiej przekazywana za pośrednictwem modeli fizycznych, więc udostępniono anotowane zdjęcia ręcznie zbudowanych szczegółów modelu, aby upewnić się, że wszyscy znajdują się na tej samej stronie.
Pozostałe informacje o projekcie przekazywano za pomocą każdej dostępnej metody: w trakcie trwania projektu godziny spędzano na telefonie codziennie, spotkania osobiste były przeprowadzane co sześć tygodni, a ponad 16 000 faksów zostało przesłanych.
Główny zespół projektowy składał się z pracowników w Nowym Jorku, Los Angeles i Bilbao, odpowiednio z Fundacji Solomona R.
Guggenheima, architekta Franka O.
Gehry ego i Associates (obecnie Gehry Partners), zespołu 150 z architekta wykonawczego IDOM, oraz podmiot prawny utworzony przez rząd baskijski: Consorcio Guggenheim Bilbao.
Wszystko to plus inżynierowie budowlani SOM w Chicago, mechanicy Cosentini w Nowym Jorku i niezliczeni wykonawcy, tworzyli 24-godzinne biuro w miastach na całym świecie.
Fotografie ręcznie wykonanych modeli roboczych zostały skopiowane i opatrzone komentarzem przez Franka O.
Gehry ego i Associates w celu udostępnienia opcji projektów projektowych partnerom projektu w Nowym Jorku i Bilbao.
Ten obraz przedstawia eksperyment z umieszczeniem kolumny w galerii ryb Muzeum Guggenheima w Bilbao.
Wysłano go do byłego zastępcy dyrektora Muzeum Solomona R.
Guggenheima, Michaela Govena, Douga Hansona, Franka O.
Gehry ego i Associates Project Architect 24 sierpnia 1993 r.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Archiwum Solomona R.
Guggenheima w Nowym Jorku z tysięcy wysłanych faksów 6 000 osób poświęcono wyłącznie korespondencji dotyczącej elewacji budynku.
Frank O.
Gehry and Associates wcześniej pracował z metalowymi fasadami, ale byli sfrustrowani po zapoznaniu się z serią makiet w Bilbao.
Eksperymentując z szorowaniem i nagniataniem metalu, architekci czuli, że stal zbyt odbija się w słońcu i zbyt nudno w szarych i deszczowych dniach Bilbao.
Przez przypadek kawałek tytanu w stosie próbek materiału firmy złowił oko zespołu.
W nietypowo pochmurny dzień w Los Angeles metalowy plac został przybity do słupka telefonicznego na parkingu biurowym; w szarym świetle zrobiło się złotem, a zespół został pobity.
Kiedy myślisz o tytanie, pierwsze przedmioty, które przychodzą ci do głowy to prawdopodobnie kije golfowe i części samolotów.
Ten lekki materiał, charakteryzujący się wysokim stosunkiem wytrzymałości do masy, jest drogi i rzadko używany jako zewnętrzny materiał budowlany, dlatego początkowo nie był brany pod uwagę w muzeum.
Dokładnie 42 875 tytanowych paneli stanowi kultową fasadę Muzeum Guggenheima w Bilbao.
Historia wyboru, zakupu, przetwarzania i zastosowania tego metalu jest zarówno obliczana, jak i nieoczekiwana.
Najbardziej znane przeszkody w tej sadze wiązały się z okolicznościami związanymi z zakupem: w tym czasie tytan był ponad dwukrotnie wyższy od kosztu stali.
Ten początkowy środek odstraszający nie doprowadził do fazy zespołu, a po zbadaniu właściwości metalu potwierdzono, że tytan może być używany na połowie grubości stali.
Sam ten wniosek wystarczył, aby poważnie rozważyć materiał i został włączony jako alternatywa dla stali nierdzewnej w pakiecie ofert fasadowych.
Niesamowicie, podobnie jak zespół wygrał licytację, Rosja rzuciła tytan na rynek po niskiej cenie.
Nie trzeba dodawać, że cena wzrosła tuż po zakupie metalu do Muzeum Guggenheima w Bilbao, podkreślając tę wyjątkową okazję.
Nieodłączne zalety tytanu sięgają od jego wytrzymałości po sprężystość – metal nie utlenia się.
Te cechy materiału były znane i wykorzystywane, ponieważ szczegóły konstrukcyjne budynku zostały opracowane.
Przypadek: cienkie jak papier (3,38 mm) tytanowe panele falują na wietrze według projektu.
Klipsy ze stali nierdzewnej to p
[więcej w: olx tarnow, tynkowanie ręczne, stolik kawowy allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: olx tarnow stolik kawowy allegro tynkowanie ręczne